Hrvatska može i mora bolje

Na prosvjedu “Hrvatska može bolje” na Trgu bana Jelačića okupilo se prema procjeni policije oko 40 tisuća ljudi. U ostatku Hrvatske ljudi su se također okupljali kako bi pokazali koliko je obrazovanje važno da bismo se izvukli iz gliba. Slažem se s njima. Hrvatska ne samo da može bolje, Hrvatska mora bolje!

Nije ovaj prosvjed vezan samo uz kurikulsku reformu, to je svima jasno. Konačno su se revoltirani ljudi okupili u velikom broju i otvoreno pokazali svoje nezadovoljstvo vladom koja ništa ne radi. Šteta što se nismo masovno okupljali i ranije, kad su vlade radile, ali loše i štetno po naše društvo i državu. No, bolje i sad nego nikad.

Glavnu poruku prosvjeda o tome da se politika ne smije petljati u obrazovanje apsolutno podržavam! Sva se rasprava o reformi kurikula treba voditi unutar akademske zajednice, među stručnjacima i nastavnicima koji imaju različita iskustva, mišljenja i svjetonazor, a politika mora zajamčiti da će završni proizvod stručne rasprave biti proveden bez odgađanja i da će se za to osigurati sredstva.

Sustav treba reformirati tako da u njegovom središtu budu djeca zbog čije dobrobiti on i postoji. On mora biti prilagođen njihovim potrebama, željama njihovih roditelja, potrebama nastavnika koji su danas strašno obezvrijeđeni i kompatibilan s modernim vremenima. Političari u cijeloj priči mogu nastupati samo iz pozicije roditelja, ne i onih koji o svemu odlučuju i čijoj se volji narod mora povinuti. Oni su tu zbog naroda, a ne obrnuto!

Nadam se da će brojni nedostatci kurikula o kojima govori struka biti ispravljeni i da će se postići konsenzus koji nam toliko treba. To je ključno za uspjeh ove reforme! No, i to će predstavljati tek prvi korak. S obzirom na to u kakvom je stanju naše školstvo, nama i najbolji kurikul ne jamči bolje obrazovanje jer je pitanje kako će biti proveden. Dobar primjer za to je i famozni bolonjski proces na fakultetima. Bez infrastrukture, promjene u glavama ljudi i novca to će teško ići.

Baš zato moramo skupiti glave i pokazati volju da zajedno mijenjamo Hrvatsku na bolje jer u njoj živimo svi, različitih mišljenja i svjetonazora, i u njoj mora biti mjesta za svu našu djecu. Gdje god odu trbuhom za kruhom, drže se zajedno jer ih spajaju isti jezik, iste navike i ista ljubav prema rodnom kraju. Zašto ih ne bismo i ovdje spojili da u Hrvatskoj rade na dobrobit svoje obitelji, lokalne zajednice i hrvatskog naroda?!